• Your cart is empty.

Обмін досвідом фінансового моніторингу

НАБУ1Незалежна асоціація банків України разом з НБУ ініціювала проект обміну між банками досвідом щодо фінансового моніторингу.

 

 

 

 

Ряд банків вже поділились практичними кейсами, які НАБУ оприлюднила в одному документі. Документ є свого роду посібником для інших банків з метою попередження здійснення схемних операцій клієнтами банків.

 

В документі розкриті такі питання:

  • джерела походження коштів та їх документарне оформлення;
  • аналіз та перевірка документів/інформації про фінансову операцію (намір здійснення фінансової операції) та її учасників;
  • встановлення кінцевого бенефіціара;
  • з’ясування джерел статків та коштів клієнта, який є ПЕП.

«В рамках нашого спільного з НАБУ проекту банки отримають своєрідний інформаційний майданчик, який відкриє для них можливість використовувати найкращій досвід інших банків у своїй роботі, отримувати рекомендації та поради з питань фінансового моніторингу. Це гарна практика, яку банки можуть використовувати у щоденній роботі, і НБУ буде її всебічно підтримувати», — зауважив Ігор Береза, директор департаменту фінансового моніторингу НБУ.

Документ «Найкращі практики провідних банків України з питань фінансового моніторингу» має на меті показати приклади застосування норм чинного законодавства України та досвід європейських банків у сфері запобігання відмиванню доходів, отриманих нелегальним шляхом.

Ризик-орієнтований підхід та перевага змісту привентивних заходів над їх формою є основою для недопущення залучення банків до схемних операцій.

 

Документ, зокрема, містить:

1/ рекомендації, коли необхідно отримати від клієнтів документи, що підтверджують джерело походження коштів (банки мають розуміти фінансові можливості клієнта при здійсненні конкретних операцій). Наведені ситуативні приклади дій працівників банку.

2/ аналіз документів для недопущення операції, яка містять ризики: НБУ розробив індикатори для розуміння суті та мети операції. Хто, для чого, за який кошт, з якою репутацією та на чию користь здійснює операцію? Клієнт має надати всі передбачені Національним банком документи, щоб розвіяти сумніви працівника банку щодо законності операції.

Встановлення кінцевого бенефіціарного власника є необхідним виключно для розуміння, чи присутній ризик. Для цього джерелом може бути будь-яка публічна інформація, а джерело можна вважати надійним. Банкам необхідно встановити реального кінцевого бенефіціарного власника. Виявлення номінальних фізичних осіб утримувачів частки у статуті юридичної особи не відповідає вимогам FATF. Працівники банку повинні володіти достатньою інформацією про фірми-оболонки, структури, контролерів та посередників, номінальних власників, трасти тощо.

Єдиний державний реєстр може містити інформацію про юридичних осіб чи власників, але ця інформація не завжди може свідчити про реальних КБВ, тому працівники банку повинні використовувати інші джерела, наприклад, аудиторські звіти, комерційні бази тощо.

3/ з’ясування джерел статків: це задача, яку працівник банку повинен виконати ще до відкриття рахунку для клієнта. Підхід не повинен бути формальним.

4/ виявлення банками нетипових операцій клієнтів (відсутня економічна доцільність чи реальна мета) та впровадження політику по їх виявленню.

 

Серед банків, які долучились до проекту: Укрексімбанк, УКРГАЗБАНК, ПРАВЕКС-БАНК, Приватбанк, УНІВЕРСАЛ БАНК, Кредит Дніпро, КРЕДІ АГРІКОЛЬ, ПУМБ, УкрСібБанк та КРЕДИТВЕСТ БАНК.

 

Що означає долучитись до програми?

Банки-учасники можуть задавати питання, ділитись досвідом, надавати свої пропозиції щодо здійснення фінансового моніторингу.

 

Завантажити документ: ДОКУМЕНТ НАБУ

 

Джерело: НБУ, НАБУ

Роздрукувати цю статтю Роздрукувати цю статтю

Tags:

Коментарів немає

Залишити відгук

Пошук