• Your cart is empty.

Wells Fargo / Скандал з фіктивними рахунками

Черговий банківський скандал у Сполучених Штатах. Wells Fargo відкривав своїм клієнтам дебетні та кредитні рахунки, про які вони не знали. Все це через тиск менеджменту на працівників рітейл бізнесу заради досягнення ними поставлених цілей по продажах. Загалом, 2 млн. самовільно відкритих рахунків не були помічені аудиторами протягом 5 років.

Wells Fargo визнав, що його працівники відкривали рахунки «неналежним чином», та що за останні 5 років за такі дії було звільнено 5,300 працівників. Колишні працівники банку кажуть, що на них здійснювався тиск, щоб вони відкривали фіктивні рахунки на кожного клієнта. Тобто, працівники свої шахрайські вчинки пояснюють непідйомними цілями та загрозою звільнення. Як наслідок, вони почали відкривати клієнтам депозитні рахунки та видавати кредитні картки, про які ті не знали, і на які дозволу не давали.

Мантрою Джона Стампфа (John Stumpf / CEO Wells Fargo) для своїх працівників було «вісім – це чудово» (“eight is great”), тобто працівникам потрібно було видати вісім банківських продуктів одному клієнтові.

Як виявили шахрайство?

Фіктивні рахунки, можливо, залишились би непоміченими, якби не розслідування L.A. Times у 2013 році. Далі у 2015 був судовий позов місцевої влади Лос-Анджелеса до Wells Fargo. Потім залучили федерального регулятора, а 8 вересня 2016 року банк оголосив про виплату штрафу 185 млн.дол. США місту та федеральному регулятору. Деталей, з яких джерел L.A. Times дізналась про шахрайство та ініціювали розслідування, немає.

Позиція менеджменту

CEO банку сказав, що порушення були виявлені ще у 2011 році, але керівництво усвідомило реальні масштаби лише на початку минулого року.

Банк не визнає своєї провини і вказує на офіційному сайті, як Wells Fargo дбає за безпеку даних та інтересів своїх клієнтів (поради Інформаційного центру коротко описані нижче).

Менеджмент вибачився за те, що вони не знали, що банк робив щось погане.

CEO заявив, що банк скасує всі цілі по продажах для рітейл бізнесу з 1 січня 2017 року. Мовляв, для банку немає нічого важливішого, ніж інтереси клієнтів.

Сенатор Елізабет Воррен (Elizabeth Warren) Банківського комітету сенату вимагає від Стампфа піти у відставку, а також розслідувати шахрайство та повернення виплачені йому як CEO винагороди.

Керівник підрозділу банку, який займався відкриттям таких рахунків, Керрі Толстедт (Carrie Tolstedt), дозволили звільнитись влітку 2016, виплативши їй 124,6 млн.дол. США бонусів та опціон (stock options and restricted stock).

Ось поради Інформаційного центру з шахрайства банку Wells Fargo на його офіційному сайті:

 1. Не чекати, щоб повідомити банк (Інформаційний центр) про шахрайство негайно, як тільки:
 • були підозрілі операції з Вашою карткою через банкомат або помічені Вами неавторизовані платежі/зняття коштів;
 • Ви загубили або у Вас вкрали картку
 • у Вас вкрали/могли дізнатись ваш номер Вашого банківського рахунку
 • Ви помітили будь-які платежі, зміни даних в системі он-лайн платежів (он-лайн банкінг)
 • Ви отримали підозрілий лист від банку на e-mail (Suspicious Phishing Email – листи, в який потрібно перейти за лінком чи повідомити свій логін, пароль, деталі рахунку) або смс, в якому потрібно перейти за лінком або вказати свої особисті дані. Не переходьте за лінком та не відповідайте на такі листи.
 • Підозрілі дзвінки з банку. Не надавайте ніяку особисту інформацію по-телефону.
 1. Ознайомитись з основними моментами для попередження шахрайства
 2. Знати, як себе захистити: ніколи нікому не повідомляйте свої паролі до карточок чи он-лайн системи. Для здійснення операції потрібне підтвердження операції. Вам на мобільний приходить повідомлення з паролем, який потрібно ввести, щоб здійснити платіж через інтернет, наприклад (Enhanced Sign On Option).

Аудитори Wells Fargo

Аудитором банку протягом 2012-2015 рр була аудиторська фірма KPMG, яка входить до «великої четвірки» (Big 4). У аудиторських висновках стосовно ефективності внутрішніх контролів за підготовкою фінансової звітності згідно Internal Control – Integrated Framework (випущені COSO) немає жодної згадки про будь-які проблеми. На їх думку, в межах суттєвості, все гаразд. Висновки до консолідованої фінансової звітності також позитивні.

 

Ось як коротко Yahoo написали щодо ситуації з фіктивними рахунками:

«There’s never just one cockroach. If you see one in the open, you know many more are still hiding»./
Не буває так, щоб завівся один таракан. Якщо ви побачили одного, знайте, що ще є інші, які ховаються.

Wells Fargo був одним з тих банків, якому американці чи не найбільше довіряли.

 «Вигоди» від шахрайство для банку (період з 2011, а то і з 2010 чи навіть 2009, до середини 2016р.):

 • 1,5 млн. самовільно відкритих депозитних рахунків
 • 500 тис. самовільно випущених кредитних карток
 • 2,6 млн. дол. США фіктивних комісій доходів.

Наслідки шахрайства для банку:

 • Штраф в розмірі 185 млн. дол. США
 • 5,300 працівників звільнено
 • Втрата репутації чи не найбільш надійного банку Сполучених Штатів

Журнал Forbes відзначає, що Джон Стампф навряд втратить роботу. Так само, як її не втратили інші американські банкіри після кризи 2008 року.

Джерело: Forbes.com

Роздрукувати цю статтю Роздрукувати цю статтю
Коментарів немає

Залишити відгук

Пошук