• Your cart is empty.

Чи переймаються інвестори новим МСФЗ 9?

Модель очікуваних збитків за IFRS 9 є відповіддю на фінансову кризу. Банки занадто кредитували позичальників, які не могли розрахуватись за боргами. Таким чином, імовірність настання дефолту поичальника ніяким чином не відображалась у фінансовій звітності.

Модель понесених збитків згідно IAS 39 була розкритикована як така, що сприяла виникненню кризи. Вона передбачала, що компанія  (банк/підприємство) не визнає у своїй фінансовій звітності збитки, поки вони фактично не будуть понесені. Точкою відліку був день настання imparment event.  

Що напевне турбує інвесторів? Регулятивні вимоги до капіталу та ліквідність. Дотримання вимог регулятора до рівня достатності капіталу часто змушує інвесторів приймати рішення щодо своїх активів, які до вимог регуляторів були не на часі та відкладались. 

Капітал створюється як буфер для захисту вкладників у фінансову кризу. Показники по капіталу мали б допомогти інвестору передбачити, як банк вестиме себе в час кризи, але самі показники капіталу не є основними для інвестора.

 

Чому інвестори мають звернути увагу на IFRS 9?

1) IFRS 9 Забезпечує погляд у майбутнє

IFRS 9 дає кращу оцінку на основі припущення ‘у момент часу’: наприклад, де ми зараз у економічному циклі, та що очікується у найближчому майбутньому. Капітал грунтується на пруденційних (дійсно консервативних) припущеннях, які згладжують ефект економічних циклів.

2) Надає корисну інформацію 

IFRS 9 створений, щоб надавати корисну інформацію для прийняття інвестиційних рішень. Це інформація для оцінки кредитного ризику та прогнозування прибутковості. Наприклад, інформація про зміну кредитного ризику в періоді, яка є необхідною для розрахунки прибутковості по кредиту. Якщо банк очікує, що позичальник вийде у дефолт, він має закласти цей ризик у процентну ставку. В ідеалі, кредитний спред має покривати ризик дефолту. Значний ріст кредитного ризику свідчить про те, що очікувані збитки по кредиту вже не будуть покриватись процентною ставкою. IFRS 9 відображає це через ріст кредитних збитків (з очікуваних збитків у найближчі 12 місяців до очікуваних збитків за все життя кредиту) та вимагає більше розкриттів. Протягом періоду написання МСФЗ 9, інвестори стверджували, що така інформація буде корисною для них.

3) Заохочує банки до кращої поведінки

Вплив МСФЗ 9 виходить за рамки обліку. Після впровадження МСФЗ, банки будуть генерувати нові дані та нові моделі для оцінки кредитних ризиків. Тут дійсно починає працювати приказка «що виміряно, тим управляють’. Ця нова інформація, якщо буде використана для управління кредитними ризиками, має вплинути на поведінку банків. Дії банків щодо управління кредитними ризиками будуть швидшими, можуть вплинути на вартість продуктів чи умови кредитних договорів.

«Still focused on capital and not so interested in IFRS 9? Here’s my parting thought. Capital is an unaudited number and there is no assurance to its accuracy. IFRS 9 was introduced to help investors understand the risks a bank faces. Time for investors to pay attention.» / Sandra Thompson, IFRS Financial Instruments Leader / 

 

Капітал не підлягає аудиту і не дає запевнення у коректності його розрахунку.

МСФЗ 9 створений, щоб допомогти інвесторам зрозуміти ризики, з якими стикаються банки.

 

Джерело: Публікація є непрямим перекладом статті PwC. Читайте статтю мовою оригіналу.

Роздрукувати цю статтю Роздрукувати цю статтю

Коментарів немає

Залишити відгук

Пошук