• Your cart is empty.

Репутація аудиторів. Дослідження на ринку аудиту Малайзії.

AuditЩо таке репутація аудиторів? Від чого вона залежить?

Як незалежність аудиторів та якість аудиту пов’язані з репутацією?

Читайте у дослідженні на ринку аудиту Малайзії.

Професор та доктор Аудиту та корпоративного управління Zulkarnain Muhamad Sori з університету Кардіффа (Cardiff University, UK) та доктор Бізнес Школи Кардіффа Yusuf Karbhari, провели дослідження, яке полягало в опитуванні старшого управлінського персоналу аудиторських фірм Малайзії, керівників банків, та керівників публічних компаній, які знаходяться в лістингу.

Чому важливо оцінювати незалежність аудиторів?

Аудитори є об’єктом публічного інтересу, адже вони надають запевнення у достовірності та правдивості фінансової звітності компанії для всіх її стейкхолдерів.

Менеджери клієнта є агентами принципала (акціонера), ведуть бізнес в інтересах принципала і потребують механізму моніторингу (наприклад, зі сторони аудитора).

 

Нижче вказані 5 припущень, які лягли в основу опитування.

5 припущень щодо аудиторів Big 4:

  1. більш стійкі до тиску керівництва в конфліктних ситуаціях;
  2. більш ефективні у виявленні операцій, які можуть вплинути на здатність компанії працювати далі (50% керівників публічних компаній, 68% аудиторів та 51% банківських керівників погодились з цим твердженням);
  3. більше уникають ризиків втрати репутації, коли через діяльність клієнта їх можуть пов’язувати з публічними скандалами (81% керівників публічних компаній, 74% аудиторів та 69% банківських керівників погодились з цим твердженням).
  4. не вплутуватимуться в ризикові ситуації, де можуть бути судові тяганини через шахрайство, помилки у звітності, порушення вимог законодавства (78% керівників публічних компаній, 84% аудиторів та 69% банківських керівників погодились з цим твердженням). Для всіх аудиторських фірм скандал з Arthur Andersen був черговим доказом.
  5. аудитори Big 4 є набагато більш незалежні порівняно з аудиторськими фірмами не Big 4 завдяки своєму розміру, знанням та міжнародному досвіду (73% керівників публічних компаній, 56% аудиторів та 84% банківських керівників погодились з цим твердженням).

За результатами дослідження, було виявлено, що більшість аудиторів, кредитних менеджерів та топ-менеджерів публічних компаній вважають, що аудиторські фірми «Великої четвірки» (Big 4) мають значну перевагу порівняно з іншими аудиторськими фірмами не «Big 4» по всіх твердженнях вище.


 

В чому, на думку респондентів, секрет успіху?

Працівники «четвірки» мають кращий фінансовий ресурс для дослідження ринку та вивчення клієнтів, а також більш талановитих людей, що дозволяє проводити аудит великих компаній. Портфель клієнтів дозволяє їм мати кращий досвід, протистояти тиску менеджменту клієнта, маючи для цього вагомі аргументи. Також, диверсифікованість клієнтського портфелю дозволяє не бути залежними від основних клієнтів (по виручці від аудиту).

Що стосується малих аудиторських фірм, то вони можуть надавати більш персоналізований рівень сервісу, а їх відносини з клієнтом є більш близькими. В цьому респонденти бачать ризик, адже вони більше можуть піддаватись тиску керівництва своїх клієнтів.

Дослідження показали, що репутація аудиторів напряму пов’язана з якістю аудиту.

Проведені інтерв’ю підтверджують, що респонденти вважають Big 4 більш структурованими в плані навчання персоналу, технічних можливостей, фінансових можливостей, наявності людських ресурсів.

Стверджують, що малі фірми не можуть собі дозволити наймати кваліфікований персонал. Очікується, що такий висококваліфікований персонал дотримуватиметься вимог стандартів обліку та коду етики та відмовлятиметься погоджуватись з порушеннями в обліку та звітності клієнта. Також ряд респондентів впевнені, що працівники Big 4 (які безпосередньо займаються процедурами) можуть донести своєму керівництву порушення, які вони виявили в процесі аудиту. Таким чином, вони можуть протистояти тиску керівництва клієнта.


Джерело: Researchgate

Стаття з результатами дослідження була опублікована у 2006 році, але питання, які були включені у дослідження актуальні, поки взагалі буде існувати незалежний аудит фінансової звітності.

 


Інші публікації:

Хороший аудитор

Банки та їх аудитори /Україна/

Аудитори банків. Структура на ринку аудиту банків України.

Зміни в Міжнародних стандартах аудиту

Ключові питання аудиту. Нове для річної звітності 2016.

Роздрукувати цю статтю Роздрукувати цю статтю

Tags:

Коментарів немає

Залишити відгук

Пошук